Canada 0.4%Canada

Archiwum artykułów: 2010 - Grudzień

W Nowym Roku życzę Ci pomyślności, potęgi miłości, siły młodości, samych spokojnych, pogodnych dni i mnóstwa cudownych i wzniosłych dni. Zdrowia, pokoju, życzliwości, od Boga wszelkich łask hojności, od ludzi wyrozumiałości, dla siebie szczęśliwości! Bóg da wszystko, co potrzeba poprowadzi wprost do nieba.

Żywa szopka u Ojców Bernardynów w Tarnowie.Wszopce jest ponad 30 zwierząt znajdują się one w zadaszonym pomieszczeniu o średnicy 19 metrów. Są tam między innymi: wielbłądy, lamy, małe kucyki, miniaturowe krowy i maleńkie kozy. Szopkę będzie można oglądać do 10 stycznia, ale jak mówią zakonnicy jeśli wystarczy paszy to pozostaną tutaj dłużej. Znajdujące się tam wielbłądy przejdą 6 stycznia w Pochodzie Trzech Króli ulicami Tarnowa. Szopkę budowali niespełna 3 miesiące uczniowie z VII Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie więcej fotografii w ›› zobacz album w galerii. (artykuł dodany / 2010-12-29)

Żywa szopka

Żywa szopka u Ojców Bernardynów Żywa szopka u Ojców Bernardynów
Więcej fotografii możesz zobaczyć w naszej galerii ›› www.galeria.parafiaszynwald.pl

KOLĘDNICY MISYJNI ODWIEDZILI DZISIAJ NASZE DOMY, ofiary składane przez parafian będą przeznaczone na pomoc dzieciom z Republiki Konga, Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Brazylii, Peru, Boliwii i Ugandy.

Kolędnicy Misyjni Kolędnicy Misyjni

(artykuł dodany / 2010-12-27)

Święty Szczepan pierwszy męczennik. Święty Szczepan diakon pierwszy męczennik był młodzieńcem i pełnym łaski i mocy Bożej, działał cuda i znaki wśród ludu. Niektórzy z synagogi i ci, którzy pochodzili z Cylicji i z Azji, rozprawiali ze Szczepanem. Ale nie mogli sprostać mądrości i Duchowi, z którego przemawiał do nich. A mówił tak. "Wy zawsze sprzeciwiacie się Duchowi Świętemu. Jak ojcowie wasi, tak i wy. Któregoż z proroków nie prześladowali wasi ojcowie? Pozabijali nawet tych, którzy przepowiadali przyjście Sprawiedliwego. A wyście zdradzili Go teraz i zamordowali. Wy, którzy otrzymaliście Prawo za pośrednictwem aniołów, lecz nie przestrzegaliście go. Wyznał też przed nimi że wierzy w Syna Bożego, Jezusa Chrystusa Zbawiciela. gdy to usłyszeli, zawrzały gniewem ich serca i zgrzytali zębami na niego” za to ich zdaniem bluźnierstwo sanhedryn skazał go na śmierć przez ukamienowanie około 36 roku. Wyrzucili go poza miasto i ukamienowali, a on do ostatniej chwili modlił się za zabójców. Tak ukamienowali Szczepana, który mówił ”Panie Jezu, przyjmij ducha mego!” a gdy osunął się na kolana, zawołał głośno. Panie, nie poczytaj im tego grzechu! po tych słowach skonał a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca. Relikwie świętego od 555 roku znajdują się w Rzymie w Bazylice Świętego Wawrzyńca. Święty Szczepan jest patronem kamieniarzy, artystów. W krajach północno - zachodniej Europy uważany jest za patrona koni, stąd też zwyczaj święcenia owsa w ten dzień. Uroczystość świętego Szczepana obchodzona jest 26 grudnia. (artykuł dodany / 2010-12-26)

W ten wigilijny dzień zaśnieżony, kiedy w kościele biją dzwony, a pierwsza gwiazdka błyska na niebie, moje życzenia płyną do Ciebie. Jakie mam Ci złożyć życzenia, by warte były Twego westchnienia? Sukcesów w życiu, ciepła w miłości, dużo uśmiechu, wiele radości. Spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjaznych w Twym życiu zdarzeń. Niech ten wyjątkowy w roku dzień, odsunie na zawsze Twe troski w cień. I niech się śmieje do Ciebie świat, blaskiem szczęśliwych i długich lat.

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to uroczystość Narodzenia Pańskiego w tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, poprzedza je czterotygodniowy Adwent zakończony wigilią i pasterką. Uroczystość Bożego Narodzenia wraz z towarzyszącymi jej specjalnymi obchodami jest znana od IV wieku. Wiemy że od V wieku istniał specjalny formularz mszy na Boże Narodzenie. Od połowy VI wieku w Rzymie odprawiano w tym dniu trzy specjalne msze święte tak zwane "Pasterki" w nocy, o świcie i w dzień. Papież udawał się najpierw o północy do bazyliki Santa Maria Maggiore, dedykowanej macierzyństwu Maryi. Istniała tam już od VI wieku replika groty betlejemskiej. Od IX wieku utożsamiano ten zwyczaj z potrójnym narodzeniem Chrystusa: odwiecznym zrodzeniem przez Boga Ojca, narodzeniem w czasie z Maryi Dziewicy oraz rodzeniem się Chrystusa w sercach ludzkich. W głównej mierze jest to święto rodzinne, ale do pięknej tradycji należy obecność na stole pustego nakrycia, dla niespodziewanego gościa. Cały dzień przed wieczerzą jest dniem ścisłego postu, tradycyjnie gdy zaświeci pierwsza gwiazdka zasiadamy do wieczerzy wigilijnej przygotowanej z dwunastu potraw. Przedtem jednak rodzina czyta urywek z Pisma Świętego o narodzinach Zbawiciela. Później wszyscy składają sobie życzenia oraz łamią się opłatkiem na znak pokoju i pojednania. Pod obrusem, który jest na stole powinno znaleźć się sianko, a na wierzchu opłatek. Po wieczerzy śpiewane są kolędy, o północy udajemy się na pasterkę. (artykuł dodany / 2010-12-23)

Nowość, krótkie życiorysy 39 Sióstr Służebniczek Starowiejskich pochodzących z Szynwałdu które poświęciły swoje życie powołaniu zakonnemu. W artykułach są opisane placówki sióstr, kiedy wstąpiły do zakonu, gdzie złożyły pierwsze i wieczyste śluby zakonne. Jakie i kiedy pełniły funkcje w poszczególnych placówkach. czytaj całość w zakładce ››  Siostry Służebniczki (artykuł dodany / 2010-12-15)

Mikołajki - Drogi, Święty Mikołaju, co przychodzisz prosto z raju i dla dzieci gwiazdkę masz, powiedz co mi dzisiaj dasz? Ja pamiętam, w zeszłym roku, przyszedłeś do nas o zmroku, miałeś z sobą mnóstwo rzeczy i wszystko dla grzecznych dzieci. Więc przez cały roczek długi, długi tak jak droga mleczna czekałam na ciebie kochany i starałam się być grzeczna. A gdy dziś tu jesteś z nami i podarki z sobą masz, choć drobiażdżek daj mi bym radosną miała twarz. Ile siły w Mikołaju, Ile śniegu w jego kraju, Ile gwiazd na ciemnym niebie, Tyle życzeń dziś dla Ciebie! (artykuł dodany / 2010-12-06)