France 0.6%France

Archiwum artykułów - 2015 Grudzień

Wieczór kolęd. "Scholka Szynwałd" oraz "Schola Gregoriańska" zapraszają na wieczór kolęd który odbędzie się w Kościele Parafialnym w Szynwałdzie 6 stycznia o godzinie 17:30. (2015-12-31)

wieczorkoled

Święty Szczepan pierwszy męczennik. Święty Szczepan diakon pierwszy męczennik był młodzieńcem i pełnym łaski i mocy Bożej, działał cuda i znaki wśród ludu. Niektórzy z synagogi i ci, którzy pochodzili z Cylicji i z Azji, rozprawiali ze Szczepanem. Ale nie mogli sprostać mądrości i Duchowi, z którego przemawiał do nich. A mówił tak. "Wy zawsze sprzeciwiacie się Duchowi Świętemu. Jak ojcowie wasi, tak i wy. Któregoż z proroków nie prześladowali wasi ojcowie? Pozabijali nawet tych, którzy przepowiadali przyjście Sprawiedliwego. A wyście zdradzili Go teraz i zamordowali. Wy, którzy otrzymaliście Prawo za pośrednictwem aniołów, lecz nie przestrzegaliście go. Wyznał też przed nimi że wierzy w Syna Bożego, Jezusa Chrystusa Zbawiciela. gdy to usłyszeli, zawrzały gniewem ich serca i zgrzytali zębami na niego" za to ich zdaniem bluźnierstwo sanhedryn skazał go na śmierć przez ukamienowanie około 36 roku. Wyrzucili go poza miasto i ukamienowali, a on do ostatniej chwili modlił się za zabójców. Tak ukamienowali Szczepana, który mówił "Panie Jezu, przyjmij ducha mego!" a gdy osunął się na kolana, zawołał głośno. Panie, nie poczytaj im tego grzechu! po tych słowach skonał a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca. Relikwie świętego od 555 roku znajdują się w Rzymie w Bazylice Świętego Wawrzyńca. Święty Szczepan jest patronem kamieniarzy, artystów. W krajach północno - zachodniej Europy uważany jest za patrona koni, stąd też zwyczaj święcenia owsa w ten dzień. Uroczystość świętego Szczepana obchodzona jest 26 grudnia.(2015-12-26)

Wesołych i błogosławionych świąt

Bożego Narodzenia

Wesołą nowinę dzisiaj Pan nam ogłasza
Jezus się rodzi w żłobie, lecz to wina nasza.
Nie stało brzemiennej miejsca w gospodzie
Syn Boży bez zmazy w szopie się narodził.

boznar3
Gwiazda Betlejemska jasny promień rzuca
Niech odejdzie z życia to, co was zasmuca.
Do pasterskiej szopy gość przychodzi
Radujmy się wszyscy, Bóg nam się narodził.

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to uroczystość Narodzenia Pańskiego w tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, poprzedza je czterotygodniowy Adwent zakończony wigilią i pasterką. Uroczystość Bożego Narodzenia wraz z towarzyszącymi jej specjalnymi obchodami jest znana od IV wieku. Wiemy że od V wieku istniał specjalny formularz mszy na Boże Narodzenie. Od połowy VI wieku w Rzymie odprawiano w tym dniu trzy specjalne msze święte tak zwane "Pasterki" w nocy, o świcie i w dzień. Papież udawał się najpierw o północy do bazyliki Santa Maria Maggiore, dedykowanej macierzyństwu Maryi. Istniała tam już od VI wieku replika groty betlejemskiej. Od IX wieku utożsamiano ten zwyczaj z potrójnym narodzeniem Chrystusa: odwiecznym zrodzeniem przez Boga Ojca, narodzeniem w czasie z Maryi Dziewicy oraz rodzeniem się Chrystusa w sercach ludzkich. W głównej mierze jest to święto rodzinne, ale do pięknej tradycji należy obecność na stole pustego nakrycia, dla niespodziewanego gościa. Cały dzień przed wieczerzą jest dniem ścisłego postu, tradycyjnie gdy zaświeci pierwsza gwiazdka zasiadamy do wieczerzy wigilijnej przygotowanej z dwunastu potraw. Przedtem jednak rodzina czyta urywek z Pisma Świętego o narodzinach Zbawiciela. Później wszyscy składają sobie życzenia oraz łamią się opłatkiem na znak pokoju i pojednania. Pod obrusem, który jest na stole powinno znaleźć się sianko, a na wierzchu opłatek. Po wieczerzy śpiewane są kolędy, o północy udajemy się na pasterkę. (2015-12-24)

Szopka Bożonarodzeniowa. Piękną szopkę na Boże Narodzenie przygotowała S. Stanisława Bochenek, przedstawiająca wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Sceny obrazują moment narodzenia Jezusa i przybycia Trzech Króli, w szopce znajduje się mały Jezus, Maria oraz Józef. W szopkę są również wkomponowane zdjęcia kolędników misyjnych. Są to jak powiedziała S. Stanisława współcześni pastuszkowie. (fot. Plebanek Stanisław 2015-12-25)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Szopka Bożonarodzeniowa - Parafia Szynwałd 2015 ››