Statystyki odwiedzin  

Dzisiaj: 10
Wczoraj: 12
Poprzedni tydzień: 172
Poprzedni miesiąc: 511
Ogółem: 89882

Poland 86.6%Poland
United States 7%United States
Germany 2.3%Germany
United Kingdom 1.3%United Kingdom
Austria 0.5%Austria
   

   

   

   

   

   

   

   

   
 
   
   

"W miłości jest sens". To tytuł koncertu zespołu "Na Przełaj", którego liderem jest Marek Stańczyk mieszkaniec Szynwałdu. Na koncert zaprasza Parafia w Szynwałdzie i zespół "Na Przełaj". W czasie koncertu będą zbierane wolne datki na pomoc w leczeniu Arusia i Piotrusia z Szynwałdu. Koncert odbędzie się w Kościele Parafialnym w Szynwałdzie w niedzielę 14 stycznia o godzinie 19:00, wstęp jest wolny. (2018-01-02)

koncertnaprzelaj


Kolędnicy i szopka w Szynwałdzie

(Realizacja i montaż Stanisław Plebanek 2018-01-01)


Szczęśliwego Nowego Roku! Z Nowym Rokiem lepsze życie rozpocznijcie wraz... Niech współpraca z Łaską Bożą przeobraża Was... Silni wiarą i nadzieją, miłość nieście w świat. A dni lepsze zajaśnieją Wam. A każdy będzie wam jak brat.


Kolędnicy misyjni. Hasło tegorocznych kolędników brzmi "E gonda Nzapa e mu singila" (w języku sango) czyli, po polsku "Tobie Boże dzięki, chwała!". W tym roku za zebrane ofiary będzie rozpoczęte kilka nowych projektów i kontynuowane stare. Ofiary zostaną przeznaczone dla księży i świeckich oraz dzieci. Z Czadu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Republiki Konga, Brazylii, Boliwii oraz Syrii i Libanu w ramach funduszu PDMD. W naszej parafii powstało 22 grupy Kolędników Misyjnych, które liczyły ponad 100 dzieci. (fot. Stanisław Plebanek 2017-12-27)

Rozesłanie Kolędników Misyjnych w kościele parafialnym w Szynwałdzie

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

Po trudach kolędowania trzeba tylko policzyć ofiary

kolednicy1

kolednicy2

Rozesłanie kolędników Misyjnych z naszej Parafii

(film zrealizował Stanisław Podraza)


Program kolędy od 27 do 30 grudnia 2017 roku

27.12.2017 Środa
1. od Tadeusza Zegara 109 do Stanisława Zegara 62
2. od Ryszarda Postawy nr 79 do Józefa Kmiecika nr 95
3. Szynwałd Kąty od Jana Chrupka 463 do Stanisława Wilka 488 A
4. od Zalasowej strona prawa od Stanisława Pawłowicza 305 Józefa Plebanka 335

28.12.2017 Czwartek
1. od Stanisława Kuska 58 do Grzegorza Cupa 39A
2. od Antoniego Armatysa 96A do Józefa Chrupka 110 A
3. Szynwałd - Świniogóra od Andrzej Bernasia 492 do Tadeusza Antosza 508
4. od Kazimierza Laski 336 A do Wiesława Wawrzona 269A

29.12.2017 Piątek
1. od Tadeusza Szatko 40B do Pawła Grzyba 21
2. od Celiny Zegar 111 do Zbigniewa Prokopa 143
3. pola od Zalasowej Piotra Usarza 520 do Tomasza Krzemienia 293A
4. od Bogdana Plebanka 365 do Mirosława Niemca 383B

30.12.2017 Sobota
1. od Leszka Tokarskiego 19 do Andrzeja Nowaka 16B
2. od Tomasza Sztorca 145 do Jacka Mazura 174 A
3. Szynwałd od Zalasowej strona prawa od Piotra Mądela 292 do Anny Antosz 259
4. od Andrzeja Kozioła 384A do Zygmunta Wzorka 394 C

(2017-12-26)


Ruchoma szopka w Tuchowie u Redemptorystów

(Realizacja i montaż Stanisław Plebanek 2017-12-24)


Wesołych i błogosławionych świąt

Bożego Narodzenia

Wesołą nowinę dzisiaj Pan nam ogłasza
Jezus się rodzi w żłobie, lecz to wina nasza.
Nie stało brzemiennej miejsca w gospodzie
Syn Boży bez zmazy w szopie się narodził.

boznar3
Gwiazda Betlejemska jasny promień rzuca
Niech odejdzie z życia to, co was zasmuca.
Do pasterskiej szopy gość przychodzi
Radujmy się wszyscy, Bóg nam się narodził.

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to uroczystość Narodzenia Pańskiego w tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, poprzedza je czterotygodniowy Adwent zakończony wigilią i pasterką. Uroczystość Bożego Narodzenia wraz z towarzyszącymi jej specjalnymi obchodami jest znana od IV wieku. Wiemy że od V wieku istniał specjalny formularz mszy na Boże Narodzenie. Od połowy VI wieku w Rzymie odprawiano w tym dniu trzy specjalne msze święte tak zwane "Pasterki" w nocy, o świcie i w dzień. Papież udawał się najpierw o północy do bazyliki Santa Maria Maggiore, dedykowanej macierzyństwu Maryi. Istniała tam już od VI wieku replika groty betlejemskiej. Od IX wieku utożsamiano ten zwyczaj z potrójnym narodzeniem Chrystusa: odwiecznym zrodzeniem przez Boga Ojca, narodzeniem w czasie z Maryi Dziewicy oraz rodzeniem się Chrystusa w sercach ludzkich. W głównej mierze jest to święto rodzinne, ale do pięknej tradycji należy obecność na stole pustego nakrycia, dla niespodziewanego gościa. Cały dzień przed wieczerzą jest dniem ścisłego postu, tradycyjnie gdy zaświeci pierwsza gwiazdka zasiadamy do wieczerzy wigilijnej przygotowanej z dwunastu potraw. Przedtem jednak rodzina czyta urywek z Pisma Świętego o narodzinach Zbawiciela. Później wszyscy składają sobie życzenia oraz łamią się opłatkiem na znak pokoju i pojednania. Pod obrusem, który jest na stole powinno znaleźć się sianko, a na wierzchu opłatek. Po wieczerzy śpiewane są kolędy, o północy udajemy się na pasterkę. (2017-12-24)


Misyjny Jarmark z Aniołami. XI już Jarmark z Aniołami odbył się w niedzielę w Tuchowie. Młodzież szkolna sponsorzy i inne osoby ofiarowały różnego rodzaju ciasta, słodycze, ozdoby i pamiątki świąteczne. Za zakupione produkty każdy ofiarował dowolną ofiarę która będzie przeznaczone na budowę kościoła w Mińsku na Białorusi, prowadzi ją o. Stanisław Staniewski CSsR. Organizatorem Jarmarku było Redemptorystowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Misji działające przy sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. (fot. Stanisław Plebanek 2017-12-18)

Zobacz wszystkie zdjęcia ››


Dziewczęca Służba Maryjna. W tym roku w naszej parafii przystąpiło do Dziewczęcej Służby Maryjnej 8 nowych dziewczynek. Nowe kandydatki złożyły przyrzeczenie i otrzymały "Cudowny Medalik" pelerynkę i niebieską spódniczkę. Opiekunką DSM w naszej parafii jest s. Stanisława. (fot. Stanisław Plebanek 2017-12-10)


Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta

Odpust u Sióstr Służebniczek w Szynwałdzie. Siostry Służebniczki 8 grudnia obchodzą swój odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, uroczysta suma odbędzie się o godzinie jedenastej. W kaplicy od 2004 u sióstr znajduje się cudowna figura Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Koronacja figury odbyła się w czasie obchodów stulecia Domu Sióstr Służebniczek w Szynwałdzie, uroczystej mszy przewodniczył i koronacji dokonał J.E. Ks. Biskup Wiktor Skworc. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia jest świętem nakazanym i przypada na dzień 8 grudnia. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny został ogłoszony konstytucją apostolską Ineffabilis Deus 8 grudnia 1854 roku przez papieża Piusa IX. W dogmacie czytamy między innymi... ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną, i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć. (2017-12-08)


swieca74Adwent – to czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa (łac. adventus czyli przyjście). Adwent zaczyna się w pierwszą niedzielę po uroczystości Chrystusa Króla czyli między 29 listopada a 3 grudnia. Rozpoczyna się on od nieszporów w pierwszą niedzielę adwentu, a kończy się pierwszymi nieszporami Bożego Narodzenia. Pierwsza niedziela Adwentu zawsze rozpoczyna nowy rok liturgiczny w Kościele. Na ten czas składają się cztery niedziele adwentowe. W okresie adwentu kapłan zakłada do Mszy świętej ornat w kolorze fioletowym, symbolizującym czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt, czasu pojednania z Bogiem i ludźmi. Tradycją w Kościele katolickim jest odprawianie w tym okresie mszy, tak zwanych roratów (w naszym kościele parafialnym w każdy dzień o godzinie 17:00). Są to msze ku czci Marii Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego. W pierwszą niedzielę adwentu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny. Natomiast trzecia niedziela adwentu jest obchodzona radośniej. Jest ona nazywana niedzielą Gaudete. W tym dniu szaty liturgiczne mogą mieć różowy kolor. Teksty liturgiczne tego okresu w ciągu roku liturgicznego są nacechowane radością wynikającą z zapowiedzi przyjścia Zbawiciela i Odkupiciela, w sensie tekstów prorockich – jako jego narodzenie, natomiast w świetle Nowego Testamentu – jako powtórne przyjście z mocą w chwale. Adwent jest nie tyle czasem pokuty, ile raczej czasem pobożnego i radosnego oczekiwania. (2017-12-03) 


Znamy datę rozpoczęcia V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Uroczysta inauguracja odbędzie się 21 kwietnia 2018 roku w Tarnowie. To wigilia Niedzieli Chrystusa Dobrego Pasterza.
Tak zdecydował biskup tarnowski Andrzej Jeż, który ogłosił datę podczas spotkania Rady Kapłańskiej w Wyższym Seminarium Duchownym... czytaj całość ››(info: www.diecezja.tarnow.pl 2017-11-28)

Bp Tarnowski Andrzej Jeż o dacie rozpoczęcia V Synodu

Komentarz Biskupa Leszka Leszkiewicza po ogłoszeniu daty rozpoczęcia V Synodu


chrystuskrolUroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. W Kościele katolickim święto to obchodzone jest w ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Uznanie Jezusa za króla jest w chrześcijaństwie naturalną konsekwencją uznania go za Mesjasza (Chrystusa), ponieważ w głoszonym przez proroków i w wypatrywanym w Izraelu mesjaszu oczekiwano królewskiego pochodzenia. Ta koncepcja znalazła potwierdzenie w Ewangelii, w której rodowód Jezusa wyprowadza się wprost z królewskiego rodu Dawida. Najważniejszą jednak biblijną przesłanką do uznania tego tytułu jest scena przesłuchania Jezusa przez Piłata opisana w Ewangelii Jana, a w której Jezus sam siebie przedstawia jako króla:

"Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a przywoławszy Jezusa rzekł do Niego: "Czy Ty jesteś Królem Żydowskim?" Jezus odpowiedział: "Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?" Piłat odparł: "Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił?" Odpowiedział Jezus: "Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd". Piłat zatem powiedział do Niego: "A więc jesteś królem?" Odpowiedział Jezus: "Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu".

Święto zostało wprowadzone w całym Kościele w 1925 roku przez Piusa XI encykliką Quas Primas. Przed reformą liturgiczną wprowadzoną przez Sobór watykański II obchodzone było w ostatnią niedzielę października i nadal jest tak obchodzone w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. (2017-11-26) 


Muzyczna propozycja dla młodych. Śpiewasz bądź grasz na instrumencie? Działasz przy parafii lub dopiero chciałbyś zacząć się angażować? Potrafisz wielbić Boga talentem, a może dopiero chciałbyś się tego nauczyć? Ta propozycja jest dla Ciebie. W dniach 9-10 grudnia w Szymbarku odbędą się Diecezjalne Warsztaty Muzyczne, (info: www.diecezja.tarnow.pl 2017-11-22) czytaj całość ››


Witam serdecznie

Jest już gotowy kalendarz Klubu Dobrze Nastawionych (i nie tylko) na 2018 rok, z moimi zdjęciami i mojego opracowania. To nie jest zwykły kalendarz! To jest pamiątkowy kalendarz, być może odnajdziesz się na którymś zdjęciu. Jeśli jesteś członkiem KDN (i nie tylko) koniecznie musisz go mieć! Nie czekaj zamów go już teraz!, zamówienia można składać telefonicznie e-mailem lub w siedzibie KDN, kontakt: www.klubdobrzenastawionych.pl/kontakt Lub kontakt z autorem przez Facebooka www.facebook.com/szynwald oraz przez Kontakt na stronie. (2017-11-18)

Pozdrawiam i miłego dnia


"Czas ucieka, wieczność czeka..." Wszystkich Świętych w Szynwałdzie 1 listopada 2017 zobacz wszystkie zdjęcia ››

(fot. Stanisław Plebanek 2017-11-03)


Jutro Dzień Zaduszny. Msze Św. rano w kaplicy cmentarnej o godz. 6.30 i 7.30, a między Mszami wypominki; wieczorem w kościele o godz. 17.00, a pół godziny wcześniej wypominki.

Zyskujmy odpusty dla naszych bliskich zmarłych przez nawiedzanie cmentarza i modlitwę za nich. Od piątku Msze Św. rano o godz. 7.00 będą w kaplicy cmentarnej - 15 minut wcześniej wypominki. Msze Św. wieczorne o godz. 17.00 w kościele - pół godziny wcześniej wypominki z Koronką do Bożego Miłosierdzia. (2017-11-01)


"Czas ucieka wieczność czeka..."

Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych. Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona pierwszego listopada wywodzi się głównie z czci oddawanej znanym i nieznanym świętym męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa. W III wieku rozpowszechniła się tradycja przenoszenia całych relikwii świętych, lub ich części, na inne miejsca. W ten sposób chciano podkreślić, że święci są własnością całego Kościoła. Kiedy w 610 roku papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską Panteon, kazał złożyć tam liczne relikwie i poświęcił tę budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tego czasu oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom, w dniu 1 maja. Papież Grzegorz III w 731 roku przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada, a w 837 Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd pierwszy listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół. (2017-11-01)


Jutro Spowiedź Św. przed Uroczystością Wszystkich Świętych: rano w godz. 7.30 do 9.30, a po południu w godz. 15.30 do 17.00; w Kaplicy na Św. Górce w godz. 15.00 do 16.00.

W środę wypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze Św. do południa jak w niedziele; po południu o godz. 13.30 będą w kościele Nieszpory Żałobne, a potem procesja na cmentarz z modlitwami za wszystkich zmarłych. Po procesji ok. godz. 14.30 będzie na cmentarzu Uroczysta Msza Św. z kazaniem o prawdach wiecznych. (2017-10-29)


"KOŚCIÓŁ TO NIE PRYWATNY FOLWARK" - wieczór misyjny w Wyższym Seminarium Duchownym - ZDJĘCIA I FILM. "Drodzy bracia klerycy, módlcie się o ducha misyjnego – bo misje to nie jest "jakaś tam" działka osoby, która chce sobie pracować "gdzieś tam" jako misjonarz... Tak myślą ci, którzy traktują Kościół jako prywatny folwark. Znam takie miejsca, w których Kościół jest tak traktowany... Napisane przez ks. Marian Kostrzewa (info. www.diecezja.tarnow.pl) czytaj całość ›› (2017-10-29)


Tydzień MisyjnyTydzień Misyjny.Misjonarz (łac. missionarius) - osoba wysłana przez Kościół w celu szerzenia wiary chrześcijańskiej według słów Jezusa Chrystusa "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody". Tarnów to swego rodzaju stolica polskich misjonarzy. Wywodzący się stąd księża misjonarze pracują na całym świecie. Działalność misyjna Kościoła to działalność, którą podejmują wysłani przez Kościół przedstawiciele zwani misjonarzami. Celem misji jest między innymi głoszenie Ewangelii i zakładanie struktur kościoła wśród niechrześcijan. Po epoce wielkich odkryć geograficznych misjonarze byli często jedynymi orędownikami ludów tubylczych. Wiązało się to i do dziś wiąże z wprowadzaniem zdobyczy cywilizacyjnych, misjonarze oprócz chrześcijańskiego orędzia przynoszą ze sobą pomoc medyczną i ekonomiczną. Misyjne punkty medyczne w krajach "trzeciego świata" często są jedynym sposobem na zapewnienie podstawowej opieki ludności lokalnej. Misjonarze prowadzą też szkoły oraz podejmują działania umożliwiające podjęcie studiów wyższych przez młodzież. Zobacz zdjęcia w galerii z misji w Afryce Ojców Redemptorystów z Tuchowa więcej w galerii Muzeum misyjne i etnograficzne ›› (2017-10-22)


Skład nowej Rady parafialnej

Przewodniczący rady

Ks. Józef Michalski – proboszcz

Członkowie z urzędu
Ks. Marcin Górski – wikariusz
S. M. Dorota Olszówka – Przełożona Domu Sióstr Służebniczek NMP
P. Barbara Siedlik – grupa Odnowy w Duchu Świętym i Caritas
P. Kamil Kusek – przedstawiciel młodzieży
P. Ludwik Chrostek – kościelny

Członkowie z nominacji proboszcza
P. Krzysztof Mącior
P. Bartłomiej Mącior
P. Teresa Plebanek
Członkowie z wyboru
P. Paweł Grzyb
P. Józef Iwan
P. Zbigniew Iwan
P. Stanisław Krakowski
P. Józef Mazur
P. Mirosław Niemiec
P. Stanisław Plebanek
P. Mariusz Stańczyk
P. Stanisław Zegar

Rada parafialna – organ prawny lub administracyjny w parafii wykonujący powierzone mu zadania. Rada duszpasterska do której, należeć powinni księża pracujący w parafii oraz świeccy. Rada duszpasterska jest wyłącznie organem doradczym proboszcza, a jej zadaniem jest analiza działań pasterskich i definiowanie praktycznych wniosków. Istnienie rady duszpasterskiej nie jest wymuszone prawem kanonicznym, natomiast ich istnienie w parafiach diecezji zależne jest od decyzji biskupa diecezjalnego, który określa również sposób i zakres działania rad czytaj więcej ›› (2017-10-21)


Hymn ŚDM PANAMA 2019 po polsku. Autorem oryginalnego hymnu "Niech mi się stanie według słowa Twego" jest Panamczyk Abdiel Jiménez. Polską wersję na zlecenie Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM przygotowało, Okręgowe Duszpasterstwo Młodzieży w Limanowej. Aranżacji podjął się, Bartek Szułakiewicz z Tarnowa. Solistami w hymnie są limanowscy artyści - Andrzej Skorupa, Marta Florek, Iwona Młynarczyk i ks. Łukasz Żurek. W nagraniu uczestniczył 90-osobowy chór, który składał się przede wszystkim z limanowskiej młodzieży. (2017-10-08)

Hymnu Światowych Dni Młodzieży 2019 w Panamie "Hágase en mí, según tu palabra"

Hymnu Światowych Dni Młodzieży 2019 w Panamie, polska aranżacja "Niech mi się stanie według słowa Twego"


Październik miesiącem różańca

Październik miesiącem różańca. Różaniec zapoczątkowany został prawdopodobnie przez laikat jako naśladownictwo liturgii godzin (Brewiarza) obecnej w zgromadzeniach zakonnych, podczas których mnisi modlili się codziennie za pomocą 150 psalmów. Osoby laickie, nie potrafiące zwykle czytać, zastąpiły psalmy pięćdziesięcioma lub nawet stu pięćdziesięcioma "Zdrowaś Maryjo". Modlitwa ta, przynajmniej w pierwszej swej połowie tak bardzo związana z Biblią, datuje się zgodnie ze starożytnymi rycinami w miejscach zebrań chrześcijan na co najmniej początki drugiego wieku. Z czasem rozpoczęto używanie sznura z paciorkami (koronki), aby śledzić dokładną liczbę modlitw. Choć zapisy historyczne wspominają wcześniejsze użycie sznura modlitewnego podczas odmawiania modlitwy Ave Maria, to pierwsze wspomnienie o Psałterzu Najświętszej Maryi Panny następuje przy okazji zwycięstwa nad albigensami w 1213 roku. Od XV wieku wydarzenie to łączone jest z podaniem o przekazaniu Różańca świętemu Dominikowi przez Matkę Bożą. Do Polski modlitwę różańcową sprowadził i szeroko propagował ją wśród wiernych dominikanin Święty Jacek. Różaniec zastąpił popularną praktykę modlitewną składającą się z recytowania 50 Psalmów w trzech seriach lub po 150 za jednym razem. Zamiast psalmów odmawiano 150 razy "Modlitwę Pańską", którą w średniowieczu zamieniono na "Pozdrowienie anielskie". Forma modlitwy ustaliła się przy końcu XVI wieku i nie zmieniła się, aż do początku XX wieku w związku z dodatkiem modlitwy fatimskiej. Jej rozszerzenia poprzez wprowadzenie opcjonalnej (katolik może bez przeszkód odmawiać również tradycyjną formę różańca) czwartej części, tajemnic światła (nazywanych niekiedy świetlistymi), dokonał papież Jan Paweł II. Miało to miejsce w opublikowanym 16 października 2002 r. (w 24. rocznicę swego pontyfikatu) w liście apostolskim pod tytułem Rosarium Virginis Mariae, zgodnie z którym jej odmawianie jest pozostawione jako propozycja i modlitwa pierwotnymi trzema częściami dalej uważana jest za ważną. Istnieje teoria mówiąca, że nazwa "ogrodu różanego" pochodzi ze średniowiecza (w związku ze zmianami obejmującymi modlitwę). Jego odmawianie porównywano z dawaniem (sadzeniem) Matce Bożej róż. Stąd modlitwę nazwano również "wieńcem różanym", czyli różańcem. (2017-10-01)


Wybory do Rad Duszpasterskich. W myśl Statutu Rad Duszpasterskich Diecezji Tarnowskiej - Za swój podstawowy cel Rada Duszpasterska ma współodpowiedzialne wspieranie kapłanów w organizacji życia duszpasterskiego danej wspólnoty. W związku z upływem kadencji wybranych przed 5 laty Parafialnych Rad Duszpasterskich, Ks. Bp Ordynariusz zarządził w całej Diecezji nowe wybory do tychże Rad w dniu 15 października 2017 r. W skład Rady Duszpasterskiej wchodzą trzy grupy członków: wybrani, urzędowi oraz mianowani przez Księdza Proboszcza. Z urzędu do Rady należą: Proboszcz piastujący równocześnie funkcję przewodniczącego Rady, Ks. wikariusz, p. kościelny oraz przedstawiciel stowarzyszeń katolickich działających na terenie parafii.

KALENDARIUM WYBORÓW RAD DUSZPASTERSKICH W DIECEZJI TARNOWSKIEJ w roku 2017:
- do 7 października (sobota) – proces zgłaszania kandydatów
- 8 października (niedziela) – podanie do wiadomości publicznej nazwisk kandydatów
- 15 października (niedziela) – WYBORY Rady Duszpasterskiej

(2017-09-17)


Coroczne ponawianie deklaracji dotyczącej uczestnictwa w religii – niezgodne z przepisami. Domaganie się na początku każdego roku szkolnego deklaracji od rodziców lub pełnoletnich uczniów dotyczącej uczestnictwa w lekcjach religii jest jawnym nadużyciem... czytaj całość ›› (info: www.diecezja.tarnow.pl 2017-09-03)


Oczekiwania diecezjan wobec V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Właśnie ukazał się pierwszy numer Biuletynu V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Zawarte w nim zostały dokumenty synodalne, informacje sekretariatu, oraz oczekiwania wobec synodu spływające z diecezji czytaj całość ›› (info: www.diecezja.tarnow.pl 2017-08-31)


Apel Przewodniczącego Episkopatu o pomoc poszkodowanym w wyniku nawałnic. Z apelem o wsparcie dla dotkniętych skutkami ostatnich nawałnic, zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Wyraził również solidarność z poszkodowanymi i zapewnił o modlitwie.
Publikujemy treść Apelu:

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w związku z nawałnicami, jakie nawiedziły Polskę czytaj całość ›› (info: www.diecezja.tarnow.pl 2017-08-28)


Nowy katecheta w naszej Parafii ks. Paweł Szewczyk. Oficjalnie informujemy, że decyzją Ks. Biskupa odszedł od nas Ks. Tomasz Rokosz, który przeszedł do Parafii Grybów. Na jego miejsce przyszedł do naszej wspólnoty Ks. Paweł Szewczyk, dotychczasowy duszpasterz w Parafii Dębica-Latoszyn. Ks. Pawła serdecznie witamy i życzymy wielu łask i Bł. Bożego w naszej Parafii. (2017-08-27)


Misyjny Jarmark z Aniołami. Redemptorystowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Misji działające przy sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej organizuje już XI Misyjny Jarmark z Aniołami. Gdzie będzie można kupić różnego rodzaju ciasta, słodycze, ozdoby i pamiątki świąteczne. Środki zebrane na tegorocznym Jarmarku będą przeznaczone na budowę kościoła w Mińsku na Białorusi, którą prowadzi o. Stanisław Staniewski CSsR. Jarmark odbędzie się 17 grudnia na terenie sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. (2017-12-12)

jarmarkzaniolami17


Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najważniejszych świąt maryjnych obchodzone 15 sierpnia, w Polsce nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Najświętsza Maryja mocą Bożą została wzięta do nieba z ciałem i duszą po zakończeniu ziemskiego życia – lecz Maryja nie umarła jak zwykły człowiek ale została zabrana do Nieba. W Polsce czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej owoców a w niektórych rejonach Polski podczas mszy świętej święci się wiązanki kwiatów i ziół. Polacy to święto obchodzą bardzo uroczyście, jednak największe uroczystości mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia. A na Jasną Górę zmierzają tradycyjnie piesze pielgrzymki pątników z całej Polski aby oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie. Dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny ogłosił papież Pius XII 1 listopada 1950 roku w Konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus". Czytamy tam między innymi: "...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej".(2017-08-15) 


XXII Dożynki Gminy Skrzyszów oraz jubileusz wsi Pogórska Wola. Dożynki odbędą się 20 sierpnia. Już 19 sierpnia o 17:00 rozpoczną się zabawy dla dzieci, wieczorem o 20:00 odbędzie się koncert zespołu Fajters, oraz zabawa taneczna. W niedzielę program wygląda następująco:
13:00 Msza Święta Dożynkowa
14:15 Uroczystości związane z obchodami 600-lecia Pogórskiej Woli
Obrzędy dożynkowe
Wręczenie odznak honorowych
16:00 Prezentacja sołectw i konkurs wieńców
17:15 Program artystyczny

›› występy uczniów z ZSPiG w Pogórskiej Woli
›› koncert Wojciecha Jackowca z zespołem
›› koncert Natalii Szroeder

22:00 zabawa taneczna
Wśród licznych atrakcji i smacznej kuchni wesołe miasteczko salto-salto, pokaz sztucznych ogni. (o godzinie 19:00 w hali sportowej odbędzie się odłożone losowanie nagród z Festynu Rodzinnego w Skrzyszowie). (2017-08-10)

dozynki17


XIV Diecezjalny Marsz Trzeźwości. Z Tarnowa do Skrzyszowa, sobota 5 sierpnia.

marsztrzezwosci2017

 (2017-08-05)


margaretkaCentrum Apostolatu MARGARETKA - Ośrodek Krzewienia Modlitwy za Kapłanów w Polsce. Istotą Apostolatu MARGARETKA jest codzienna modlitwa za konkretnych kapłanów, jako odpowiedź na prośbę Maryi Królowej Pokoju. Ojcu Jozo Zovko, byłemu proboszczowi parafii w Medziugorju (Bośnia i Hercegowina), objawiła się Matka Boża i płakała przed nim z powodu kapłanów. Ojciec Jozo wspomina słowa Maryi: Powiedzcie moim drogim kapłanom, moim drogim synom, że muszą mocniej wierzyć! Muszą chronić wiarę Kościoła. Powiedzcie moim drogim kapłanom, aby modlili się na różańcu każdego dnia. Matka Boża płakała z powodu kapłanów, gdyż wielu z nich przestało wpatrywać się w Tajemnicę Kapłaństwa z pokorą pełną podziwu i dziękczynienia, a wiele tysięcy kapłanów po prostu zdradziło otrzymane od Boga powołanie, porzuciło tę najbardziej zaszczytną i odpowiedzialną służbę w Kościele i odeszło bezpowrotnie ze stanu duchownego, dając przy tym niemałe zgorszenie dla wiernych. Byli zdolni, utalentowani, ale upadli z powodu braku dostatecznej pomocy modlitewnej Kościoła.
Jak stworzyć margaretkę. GRUPA MODLĄCYCH SIĘ OSÓB MARGARETKĘ mogą tworzyć pojedyncze osoby lub rodziny. Ważne jest to, aby w każdy dzień tygodnia ktoś się modlił za danego kapłana. Symbolem Apostolatu MARGARETKA jest kwiatek o siedmiu płatkach symbolizujących siedem dni tygodnia. W centrum kwiatu wpisuje się imię i nazwisko kapłana, zaś na siedmiu listkach kwiatowych imiona i nazwiska siedmiu osób (lub nazwiska rodzin), które składają Bogu przyrzeczenie dożywotniej modlitwy - każda osoba (lub rodzina) w jednym określonym dniu tygodnia za konkretnego kapłana. MODLITWA Siedem osób połączonych ofiarowywaniem dnia za Kapłana, wybiera formę modlitwy, która im najbardziej odpowiada i kontynuuje ją przez całe swoje życie, także po jego śmierci. Więcej informacji znajdziesz na www.margaretka.org.pl. (info. www.margaretka.org.pl 2017-08-05)


Odpust parafialny w Szynwałdzie i 60 lecie kapłaństwa o. Kazimierza. Dzisiaj 16 lipca w naszej Parafii obchodzimy odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej z Góry Karmel. Dzisiaj również obchodzi jubileusz 60 lecia kapłaństwa nasz rodak o. Kazimierz Plebanek. W prezencie od wspólnoty parafialnej otrzymał pamiątkową stułę z napisem 60, którą wręczył ks. proboszcz Józef Michalski. Z okazji jubileuszu życzenia złożyli przedstawiciele Parafii. Na uroczystość przybył również redemptorysta biskup Marek Piątek z Brazylii. O. Zbigniew Haim pochodzący z pobliskiej Zalasowej wygłosił kazanie, przyjechali również księża z sąsiednich Parafii. (foto. Stanisław Plebanek 2017-07-16)

Życzenia dla o. Kazimierza i podziękowania jubilata

Kazanie odpustowe o. Zbigniewa Haima

Msza odpustowa i jubileusz 60 lecia kapłaństwa o. Kazimierza Plebanka - naszego rodaka

(film zrealizował Stanisław Podraza)


Odpust parafialny w Szynwałdzie. Święto Matki Bożej z Góry Karmel jest obchodzone 16 lipca w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej. W naszej wspólnocie Parafialnej obchodzony jest coroczny odpust 16 lipca lub w najbliższą niedzielę. Według tradycji 16 lipca 1251 roku Najświętsza Panna ukazała się błogosławionemu Szymonowi Stockowi i wręczyła mu szkaplerz karmelitański. Wypowiadając te słowa "Przyjmij, synu, szkaplerz twego zakonu, jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania". Papież Innocenty IV pobłogosławił szkaplerz i ustanowił liczne odpusty również tym którzy należą do Bractwa Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Święto Matki Bożej z Góry Karmel karmelici obchodzili od XIV wieku, Benedykt XIII zatwierdził to święto i może ono być obchodzone w całym Kościele. Noszący szkaplerz mogą liczyć na szybkie wyzwolenie z czyśćca przez Najświętszą Pannę. Dawniej szkaplerz noszono na dwóch tasiemkach, tak że jego jedna część spoczywała na piersiach a druga na plecach, były na nich wizerunki Matki Bożej Szkaplerznej i Najświętszego Serca Pana Jezusa. W roku 1910 papież święty Pius X zezwolił ze względów praktycznych na zastąpienie szkaplerza medalikiem szkaplerznym. Noszący szkaplerz są zobowiązani do chrześcijańskiego życia i czczenia szczególnie Najświętszej Maryi Dziewicy oraz odmawiania codziennie modlitwy Pod Twoją Obronę. (2017-07-16) 

oltarz


Piknik Muzyczny STACJA NIEBO - fotorelacja

Scholka dziecięca ARMIA NAJWYŻSZEGO

Zespół MUODE KOTY (1)

Zespół MUODE KOTY (2)

(filmy zrealizował Stanisław Plebanek)

Piknik Muzyczny STACJA NIEBO. Więcej zdjęć i filmiki z pikniku, na Facebooku www.facebook.com/szynwald zaśpiewała między innymi, Scholka dziecięca ARMIA NAJWYŻSZEGO, zespół MUODE KOTY. Było super!!! (2017-07-10)


Pielgrzymka do Tuchowa na odpust M.B Tuchowskiej. Parafianie z Szynwałdu wyruszyli w sobotę na pielgrzymkę do Tuchowa. Pielgrzymów prowadził Tomasz Marcinek, nasz rodak alumn W.S.D u O. Redemptorystów. Uczestników, którzy wyruszyli w drogę, było 54, najmłodszy pielgrzym miał 2,5 roku a najstarsza pani niespełna 70 lat. Uczestnicy wzięli udział w uroczystej sumie z procesją wokół kościoła. (Nagrania i foto. Stanisław Plebanek 2017-07-09)

Wysłuchaj wypowiedzi Tomasza Marcinka, alumna W.S.D u O. Redemptorystów i mamy 2,5 letniego synka

Młodzieżowe piosenki pielgrzymkowe

Pieśń Maryjna

Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie Pielgrzymka na Odpust do Tuchowa 8 lipca 2017 w drodze ››

Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie Pielgrzymka na Odpust do Tuchowa 8 lipca 2017 msza św. ››

Możesz również zobaczyć foto-relacje na żywo i filmiki z Pieszej Pielgrzymki do Tuchowa na www.facebook.com/szynwald


Msza polowa na cmentarzu cholerycznym w Szynwałdzie na granicy z Trzemesną. Już po raz drugi została odprawiona msza św. za zmarłych, przy nowym krzyżu postawionym w zeszłym roku, (niektórzy nazywali to miejsce "wisieluch"). Krzyż znajduje się przy bezimiennych grobach około 500 zmarłych na cholerę i tyfus w latach 1847 – 1853. Na zakończenie mszy św. została poświęcona nowa kapliczka, wykonana na wzór starej, która będzie powieszona w miejsce poprzedniej, na drzewie w "Czerwonym Dole". Jest to miejsce w Trzemesnej gdzie znajduje się również cmentarz choleryczny. Mszę świętą odprawili proboszcz Zalasowej ks. Kazimierz Kozyra, o. Zbigniew Haim i o. Karol Barnaś. (fot. Stanisław Plebanek 2017-06-31)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

(film zrealizował Stanisław Podraza)


Na pielgrzymkę czas wyruszyć. W sobotę 8 lipca wyruszy parafialna piesza pielgrzymka na Wielki Odpust Tuchowski. O godzinie 6:30 spod kościoła pielgrzymi wyruszą w drogę do Sanktuarium w Tuchowie przez Szynwałd, Trzemesnę i Karwodrzę. Pielgrzymce będzie przewodził ks. Tomasz Rokosz wikariusz naszej Parafii. (fot. Stanisław Plebanek 2017-07-06)

Zobacz zdjęcia z Pielgrzymki w 2016 roku ››

1odpusttuchow16

2odpusttuchow16


Sklep RDN Małopolska "Radiowe Dzieło Miłosierdzia". 3 października br. w Tarnowie przy ul. Urszulańskiej 9 zostanie otwarty sklep "Radiowe Dzieło Miłosierdzia". Rozpoczęcie o godz. 17:00.

Nowa inicjatywa radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz to wotum wdzięczności za Rok Miłosierdzia. – Naszym celem jest podanie bratniej dłoni najbardziej potrzebującym – mówi ks. Jacek Miszczak, dyrektor radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Osoby potrzebujące otrzymają bony, dzięki którym będą mogły dokonać zakupów artykułów spożywczych. – Cały czas opracowujemy bazę instytucji, w których będzie można otrzymać bony. Będą one dostępne także w siedzibie radia RDN Małopolska w Tarnowie – tłumaczy ks. Jacek Miszczak.
Zrealizowanie bonów będzie możliwe tylko w sklepie "Radiowe Dzieło Miłosierdzia" przy ulicy Urszulańskiej 9 w Tarnowie. Placówka będzie otwarta od poniedziałku do piątki w godz. 10:00-15:00. Bony, które będziemy mogli podarować osobie potrzebującej będzie można nabyć w siedzibie radia RDN Małopolska. Sklep "RDM" będzie prowadził obrót towaru tylko i wyłącznie za bony.
Biuro Promocji i Reklamy RDN Małopolska

rdnsklep

(Info. www.rdn.pl 2016-10-03)


Już po raz ósmy pragniemy zaprosić wszystkich na Piknik Muzyczny STACJA NIEBO w Szynwałdzie. Startujemy 9 lipca o godzinie 15:00! Już dziś Was wszystkich zapraszamy do wspólnej modlitwy, zabawy i integracji. Będzie w tym roku coś dla Ducha i coś dla Ciała. Oczywiście nie zabraknie okazji do modlitwy - w programie przewidujemy Wieczór Uwielbienia, po którym zagra dla Nas zespół MUODE KOTY :) Następnie odbędzie się losowanie cennych nagród i czas na zabawę pod gwiazdami. Serdecznie zapraszamy wszystkich niezależnie od wieku czy panujących warunków atmosferycznych do udziału i dobrego spędzenia niedzielnego popołudnia i wieczoru. Czekamy na Was 9 lipca na placu przy Kościele Parafialnym w Szynwałdzie! Nie może Cię zabraknąć! Do zobaczenia! (2017-07-01)

Rozmowa z ks. Marcinem Górskim (rozmawiała: Małgorzata Miczek – Zabawa www.rdn.pl)

Stacja niebo 2017


Wielki Opust Tuchowski. Rozpoczęcie odpustu - sobota 1 lipca o godz. 18.00

6.00 - Odsłonięcie Cudownego Obrazu i Eucharystia (UWAGA 5.00 - niedziele)
6.30 - Godzinki ku czci NMP
7.00 - Eucharystia (prymaria)
8.40 - Modlitwy o powołania
9.00 - Eucharystia (wotywna)
11.00 - Eucharystia - suma z procesją eucharystyczną
14.45 - Koronka do Miłosierdzia Bożego
15.00 - Eucharystia
16.30 - Różaniec na dróżkach różańcowych
17.15 - Droga krzyżowa na dziedzińcu sanktuarium
18.00 - Nieszpory Maryjne (wtorek: Nabożeństwo do św. Gerarda; środa: Nieustanna Nowenna)
18.30 - Eucharystia Z procesją eucharystyczną
20.00 - Wieczór Maryjny

1odpusttuchow17

(2017-06-29)


Chór Gaudete z Parafii Szczurowa i Schola Gregoriańska z Parafii NMP Szkaplerznej w Szynwałdzie. Obiema scholami dyrygował ks. Waldemar Wołek nasz były wikariusz. Połączone schole gregoriańskie upiększyły mszę św. w kościele parafialnym w Szynwałdzie w niedzielę 25 czerwca 2017 roku. (fot. Stanisław Plebanek 2017-06-25)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

Chór Gaudete z Parafii Szczurowa i Schola Gregoriańska z Parafii w Szynwałdzie

(film zrealizował Stanisław Plebanek)


Zmiana księdza wikariusza w naszej parafii. Od końca sierpnia ks. Tomasz Rokosz będzie służył w Parafii Grybów. Natomiast za ks. Tomasza przyjdzie ks. Rafał Dziedzic z Parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Borowej k. Mielca.(2017-06-21)


XVIII Festyn Rodzinny. Już po raz osiemnasty odbędzie się w Skrzyszowie osiemnasty Festyn Rodzinny, jak zwykle będzie szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży. Zaśpiewa między innymi zespół "Magik Band" oraz gwiazda wieczoru "Anti Babylon System". Festyn odbędzie się 2 lipca 2017 roku o godzinie 14:00 na boisku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzyszowie. (2017-06-22)

koncertskrzy


Procesja Bożego Ciała. Procesja przeszła do czterech ołtarzy symbolizujących cztery strony świata oraz czterech ewangelistów, gdzie zostały odczytane fragmenty ewangelii. Dzieci sypały kwiaty na trasie procesji, a różne stowarzyszenia katolickie niosły swoje feretrony i figurki świętych. Ołtarze przygotowali I – Strażacy, II – Grupa Apostolstwa Wspomożenia Dusz Czyśćcowych, III – Schola Gregoriańska, IV – rodzice dzieci I-komunijnych. (fot. Stanisław Plebanek 2017-06-15)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

Procesja Bożego Ciała 15 czerwiec 2017

(film zrealizował Stanisław Podraza)


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Kościół wspomina w ten dzień Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce obchodzi się to święto w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon, Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii w czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Biskup Robert ustanowił w 1246 roku taką uroczystość dla diecezji Liège. Do rozpowszechnienia się tego święta przyczynił się w 1263 roku cud eucharystyczny w Bolsenie. Podczas odprawiania mszy świętej kapłan po przeistoczeniu przypadkowo rozlał kilka kropel krwi Chrystusa na korporał. Przerażony kapłan ujrzał, że postacie wina zmieniły się w krew. Korporał na którym widoczna jest krew znajduje się w katedrze w Orvieto, w 1264 roku papież Urban IV bullą Transiturus wprowadził tę uroczystość w całym Kościele. Jednak w wyniku śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, czyli formalnie uroczystość nie została wprowadzona, uczynił to dopiero papież Jan XXII. Obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem, kapłan zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, gdzie czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. (fot. Plebanek Stanisław 2017-06-15) 

Ołtarze na Procesję Bożego Ciała


III Edycja Festiwalu "Zaśpiewajmy z Bł. Karoliną". W Machowej w Dolina pstrąga odbył się w środę 14 czerwca 2017 roku Festiwal piosenek o bł. Karolinie, śpiewa jedna z laureatek festiwalu. (2017-06-15)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

(film zrealizował Stanisław Plebanek)


Renowacja kościoła parafialnego w Szynwałdzie. W poniedziałek 20 lutego została podpisana umowa o dofinansowanie projektu "Renowacja kościoła parafialnego p.w. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Szynwałdzie". Umowę w imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego podpisał Stanisław Sorys – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Z ramienia parafii Pan Bartłomiej Mącior członek Rady Parafialnej.
Nasz kościół parafialny zostanie poddany renowacji, zostanie wyremontowana między innymi:

›› elewacja
›› wieża kościoła
›› ścieżka procesyjna
›› zostanie wykonane nowe ogrodzenie wokół kościoła
›› konserwacja stolarki okiennej i drzwiowej

Całkowita wartość projektu wyniesie 2 898 468 zł, dofinansowanie to 2 242 101 zł, czyli 75% procent kosztów całego projektu. Prace zostaną rozpoczęte na przełomie marca i kwietnia 2017 roku a planowane zakończone nastąpi w grudniu 2018 roku. (2017-02-24)


Koncert charytatywny zespołu Na Przełaj "Jesteś Moją Nadzieją". Zespół zaśpiewał piosenki napisane przez lidera zespołu Pana Marka Stańczyka. Koncert odbył się w niedzielę 11 czerwca w kościele parafialnym w Szynwałdzie. Na występie zebrano 4920 zł na leczenie 3 letniej Natalki mieszkanki Szynwałdu. (2017-06-12)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››


Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W ten dzień oddajemy cześć Bogu w trzech Osobach: Bogu Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu, uroczystości tę obchodzi się zaraz po niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Już starożytni teologowie i Ojcowie Kościoła twierdzili że dzieło zbawienia pochodzi od Ojca i realizuje się przez Syna w Duchu Świętym. "Trójca Święta" to dogmatyczne określenie stwierdzające, że Bóg istnieje w trzech osobach jednocześnie jest jednym bytem, wszystkie te trzy Osoby są rozumiane jako mające tę samą jedną istotę czyli naturę. Dogmat został ostatecznie zatwierdzony na soborze konstantynopolitańskim w 381 roku. Święty Rupert, opat z Ottobeuren tak uzasadnia to że uroczystość obchodzimy w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego: "Albowiem wkrótce po Zstąpieniu Ducha Świętego prawda Chrystusowa i chrzest przez Niego nakazany w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego były udzielane po całym świecie. Tak przeto uroczystość dzisiejsza jest najpiękniejszym zamknięciem cyklu zbawienia". W tym dniu kończy się okres Spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej. (2017-06-11)  


Zesłanie Ducha Świętego, wydarzenie które miało miejsce pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu Jezusa. Na zebranych w wieczerniku apostołów i Maryję zstąpił duch święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach oraz otrzymali inne dary duchowe – charyzmaty. Wydarzenie to zostało zapowiedziane przez Jezusa przed Jego wniebowstąpieniem. A w Dziejach Apostolskich czytamy: "Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym..." (Dz 2,1-11). Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek Kościoła, Bóg został objawiony w Starym Testamencie, Syn Boży nauczał osobiście na ziemi a jego służbę ukoronowało Zesłanie Ducha Świętego. W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół, ożywiony Duchem Świętym rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom. Jest to jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach apostolskich. (2017-06-04)


V Piknik Klubu Dobrze Nastawionych. Na Pikniku zagrał zespół Trubadurzy i zespół ludowy Jakubkowianie z Łososiny Dolnej. Były również atrakcje dla dzieci i zabawa, życzenia od Klubowiczów dla ks. Jacka Miszczaka dyrektora Radia RDN Małopolska z okazji 25 lecia kapłaństwa. Jak również podziękowania dla ks. Krzysztofa Orła i pani Magdaleny Iwaniec prezes Klubu Dobrze Nastawionych. (fot. Stanisław Plebanek 2017-06-01)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››


ŻYCZENIA NA DZIEŃ MATKI!

Mamo -Ty mnie życia uczyłaś,
wszystko co miałaś mi poświęciłaś,
nikt nie ofiaruje mi nigdy więcej,
dziś Ci więc daje serce w podzięce!
      

Nie umiem mówić głośno,
jak kocham i co czuję...,
więc patrząc Mamie w oczy,
cichutko... podziękuję.

Lecz jeden dzień szczególnie
swym blaskiem w maju kusi:
dla jednych to - Dzień Matki,
a dla mnie - Dzień Mamusi.

 

Któż nad moją kołyską
czuwał nieraz w noc ciemną.
Któż gorąco się modląc
łzy wylewał nade mną.

(2017-05-26)


Ryglickie Dni Muzyki Chrześcijańskiej – 21 maja 2017 rok, wideo relacja

(film zrealizował Stanisław Podraza)

(2017-05-23)


Pierwsza Komunia Św. w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Szynwałdzie. W niedzielę 7 maja na uroczystej mszy św. dzieci przystąpiły do I komunii św. W tym roku dzieci przygotował ks. Tomasz Rokosz, pierwszą komunię św. przyjęło 33 dzieci. (fot. Stanisław Plebanek 2017-05-16)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

(film zrealizował Stanisław Podraza)


Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W kościele katolickim w Polsce uroczystość jest obchodzona trzeciego maja, jest to związane z wydarzeniami z historii Polski. Obrony Jasnej Góry w 1655 roku, śluby króla Jana Kazimierza powierzające w opiekę Polskę Matce Bożej, jak również uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest to dzień podziękowania Matce Bożej za opiekę nad narodem Polskim który trwa już od wieków. W lipcu 1920 roku episkopat Polski wobec najazdu sowieckiego ponownie wybiera Maryję na Królową Polski. Później święto to zatwierdził dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. 16 maja 1956 roku w dniu świętego Andrzeja Boboli ksiądz kardynał Stefan Wyszyński internowany w Komańczy, napisał ponowienie ślubów lwowskich, które wpłynęło znacząco na odnowę w Polsce. Jasnogórskie Śluby Narodu złożył uroczyście na Jasnej Górze Episkopat Polski 26 sierpnia. 3 maja 1966 roku w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej w obecności miliona wiernych odbyły się centralne uroczystości milenijne chrztu Polski. Dokonano wówczas aktu zawierzenia Matce Bożej i powierzenia narodu polskiego Jej opiece na kolejne 1000 lat. 1 kwietnia 2005 roku Jan Paweł II ofiarował i poświęcił nowe złote korony dla obrazu Matki Bożej Królowej Polski. (2017-05-07)


Majówki przy kapliczkach. Kultywujmy tradycję odmawiania majówek przy kapliczkach których w naszej parafii jest dużo. Obecnie tradycja ta już zanika, teraz w Szynwałdzie są odmawiane majówki zaledwie przy paru kapliczkach. Fragment majówki odprawionej 22 maja 2014 roku przy kapliczce Matki Boskiej Fatimskiej na granicy ze Skrzyszowem, droga Tarnów – Ryglice możesz zobaczyć poniżej. Zobacz również część majówki odprawionej przy krzyżu Szynwałd/Japonia z 23 maja 2014 roku. Majówka została pięknie odśpiewana za co paniom, młodzieży i dzieciom należą się podziękowania. (2017-05-07)

Majówka przy kapliczce Matki Boskiej Fatimskiej na granicy ze Skrzyszowem z 22 maja

Majówka przy krzyżu Szynwałd/Japonia na skrzyżowaniu z 23 maja


Odpust ku czci Matki Bożej Dobrej Rady. W Szynwałdzie w kaplicy na Świniogórze w niedzielę jest obchodzony odpust ku czci Matki Bożej Dobrej Rady. Ten tytuł został nadany aby podkreślić rolę Matki Bożej jako pośredniczki w trudnych sprawach związanych między innymi z wyborem drogi życiowej, małżeństwa, kapłaństwa. Wizerunek przedstawiający popiersie Matki Bożej z Dzieciątkiem na rękach na tle tęczy pochodzi ze Szkodry w Albanii. 25 IV 1467 roku miał się pojawić na murze kościoła Augustianów - eremitów w Genazzano. Obraz został koronowany w 1682 roku przez papieża Innocentego XI. Święto zatwierdził w 1727 roku papież Benedykt XIII, obecnie obchodzone jest 26 kwietnia. Powtórnie obraz został koronowany przez papieża Piusa IX w 1867 roku z okazji 400 - lecia objawień, od tego czasu kult się bardzo ożywił. Główne centrum kultu Matki Bożej Dobrej Rady znajduje się w Genazzano we Włoszech(2017-04-30)


Niedziela Miłosierdzia Bożego. Jest to święto obchodzone w II Niedzielę wielkanocną ku czci Bożego Miłosierdzia. Jan Paweł II ustanowił to święto podczas kanonizacji świętej Faustyny Kowalskiej w 2000 roku. Ogłosił wtedy II Niedzielę Wielkanocną jako Święto Miłosierdzia Bożego w całym Kościele katolickim. Święta siostra Faustyna miała prywatne objawienia w których Jezus Chrystus zażądał aby kościół ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego. O tym święcie w dzienniczku siostry Faustyny są zapisane następujące słowa Jezusa: "Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia" (Dz. 299) oraz "W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św. dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar..." (Dz. 699). Pierwsze starania o ustanowienie kultu Miłosierdzia Bożego w Kościele podjął już w 1938 roku ksiądz Michał Sopoćko, spowiednik i powiernik świętej Faustyny Kowalskiej. (2017-04-23) 


Życzę Wam, Alleluja, Alleluja

Życzę Wam, Alleluja, Alleluja! wesoły nam dziś dzień nastał,   Chrystus bowiem zmartwychwstał. Dzisiaj wstał z grobu Zbawiciel, Waszego świata odkupiciel więc niech będzie koniec złemu i oddajmy hołd nasz Jemu, radujcie się więc i z ufnością patrzcie w przyszłość. Niech zsyła na Was łaski i wnosi szczęście do waszego rodzinnego życia. Wielkanoc to święta zmartwychwstania, to czas wiary poznania niech święta wielkiej nocy pełne będą boskiej mocy - życzy redaktor. (2017-04-16) 


Procesja Rezurekcyjna w Poniedziałek wielkanocny

(film zrealizował Stanisław Podraza)


Zmartwychwstanie Jezusa ChrystusaWielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dokładnie te wydarzenia opisuje święty Jan ewangelista: "Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus miłował, i rzekła do nich: "Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono". Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych" (J 20,1-9). Wielka Niedziela jest pierwszym dniem wielkanocnego okresu świątecznego zwanego oktawą wielkanocną. Okres Wielkanocny rozpoczyna się wigilią wielkanocną. Czas tej radości trwa w liturgii 50 dni i kończy się niedzielą Zesłania Ducha Świętego. W 40. dniu obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. (2017-04-16)


Wielka Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia poprzedzający święto Zmartwychwstania. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. W Wielką Sobotę wierni modlą się przy Grobie Pańskim rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa. Zgodnie ze starym polskim obyczajem, przy symbolicznym Grobie Pańskim czuwa warta u nas są to strażacy w galowych mundurach. W Polsce i niektórych sąsiednich krajach tradycyjnie wierni przynoszą do kościoła w tym dniu potrawy wielkanocne aby je poświęcić. Święci się chleb - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni, mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajka, które symbolizują nowe życie. W kościołach święcony jest ogień, paschał i woda chrzcielna, odnawiane są także przyrzeczenia sakramentu chrztu świętego. Wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej - w myśl przepisów liturgicznych jej ceremonie należą już jednak do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum. (fot. Stanisław Plebanek 2017-04-16) 

Adoracja dzieci przy grobie Pańskim z Przedszkola Niepublicznego u Sióstr Służebniczek

(film zrealizował Stanisław Podraza)

Liturgia Wigilii Paschalnej


Wielki piątek

Wielki piątek. W Wielki Piątek kościół katolicki nie sprawuje liturgii eucharystycznej jest to dzień najgłębszej żałoby, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły. W Wielki Piątek odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. Dalej następuje Liturgia Słowa Bożego - w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii świętego Jana. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. (2017-04-14)

Ciemnica i Grób Pański w kościele Parafialnym w Szynwałdzie


Konkurs palm wielkanocnych. W Szkole Podstawowej w Szynwałdzie odbył się już 7 Konkurs Palm Wielkanoc. Dzieci i młodzież szkolna z rodzicami wykonywali palmy wielkanocne, przez co podtrzymują tradycję. Te pięknie wykonane i ozdobione palmy zostały przeniesione do kościoła, gdzie w Niedzielę Palmową zostaną poświęcone. W tym roku zostało wykonanych 41 palm, z których najdłuższa mierzyła 3,5 metra. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i okolicznościowe dyplomy. (fot. Stanisław Plebanek 2017-04-14)

Wypowiedź Pani dyrektor Szkoły Stanisławy Siemek

 Zobacz wszystkie zdjęcia wGalerii ››


W Wielki Czwartek odprawia się mszę świętą Wieczerzy Pańskiej. Jest ona pamiątką ostatniej wieczerzy którą Jezus spożył ze swoimi uczniami na dzień przed męką i śmiercią na krzyżu. Podczas tej wieczerzy Jezus przemienił chleb w swoje ciało i wino w krew. Został w ten sposób ustanowiony sakrament Eucharystii, ta celebracja rozpoczyna święte Triduum paschalne. Z sakramentem Ciała i Krwi Pańskiej związana jest posługa kapłańska, kościół świętuje ustanowienie przez Jezusa sakramentu kapłaństwa. Święty Jana pisze że podczas tej wieczerzy Jezus umył uczniom nogi na znak pokory i wskazując, że mają być sługami. Miłość ta ma polegać na codziennej służbie bliźniemu według słów Jezusa: "Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem." Po Wieczerzy Jezus z apostołami poszedł do ogrodu Getsemani aby tam się modlić i wypowiedział te słowa: "Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty" (Mt 26,39). Po modlitwie Jezus został zdradzony przez Judasza i pojmany przez żołnierzy, wtedy to wszyscy apostołowie opuścili Jezusa. W nocy w domu Kajfasza, najwyższego kapłana Wysoka Rada orzekła, że Jezus powinien być skazany na śmierć. W wielki czwartek podczas mszy zostaje przeniesione Ciało Chrystusa do ciemnicą, będzie przy nim można czuwać do późnych godzin wieczornych. W czasie mszy po odśpiewaniu hymnu Chwała na wysokości Bogu, milkną organy, dzwony a dzwonki są zastępowane stukotem drewnianych kołatek. Tabernakulum jest puste i otwarte, gaśnie wieczna lampka a ołtarz stoi pusty. (2017-04-13) 


Plenerowa droga krzyżowa. Nasi parafianie uczestniczyli w sobotę w drodze krzyżowej. Droga krzyżowa rozpoczęła się przy kościele parafialnym w Szynwałdzie i po pagórkach Szynwałdu zdążała do kaplicy w przysiółku Świniogóra. W czasie pielgrzymowania tematem rozważania był krzyż i ludzkie cierpienie. W kaplicy przy krzyżu modlono się za rodziny i wspólnotę parafialną. (fot. Stanisław Plebanek 2017-04-12)

Pisali o nas w "Tarnowskim Gościu Niedzielnym" ››

(film zrealizował Stanisław Podraza)


12 rocznica śmierci Św. Jana Pawła II. Papież zmarł 2 kwietnia 2005. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw, a w Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa. Miesiąc po pogrzebie rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II (zakończony 1 maja 2011). 27 kwietnia 2014 odbyła się wspólna kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II. Wydarzenie to przeszło do historii Kościoła z powodu ogłoszenia świętymi dwóch papieży w obecności dwóch biskupów Rzymu – urzędującego i emerytowanego.
Ten papież był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80 i 90 XX w. Przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą Anglikańską. W trakcie pontyfikatu odwiedził 129 krajów oraz wyniósł na ołtarze więcej osób, niż wszyscy jego poprzednicy w okresie poprzednich pięciu wieków.
Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właściwie Karol Józef Wojtyła ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zmarł 2 kwietnia 2005 w Watykanie – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski (1958–1964), a następnie arcybiskup metropolita krakowski (1964–1978), kardynał (1967–1978), zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969–1978), 264 papież i 6 Suweren Państwa Watykańskiego (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, święty Kościoła katolickiego. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego. (info. www.pl.wikipedia.org, fot. Stanisław Plebanek 2017-04-02)

Ciało Jana Pawła II przeniesione do Bazyliki Watykańskiej

Zdjęcia z Wadowic i Muzeum Jana Pawła II


Poniższy artykuł to był żart Prima aprilisowy :-). Ale ten kto czytając go uwierzył że jest możliwe powstanie telewizji internetowej czuje potrzebę jej utworzenia :-). (2017-04-02)


Drodzy Państwo. W związku z dynamicznym rozwojem "Regionalnego Portalu Szynwałdu" postanowiłem uruchomić telewizję internetową - SzynwałdTV. W związku z tym poszukuję młodych i ambitnych dziennikarzy najlepiej z terenu Gminy Skrzyszów. Redaktor naczelny "Regionalnego Portalu Szynwałdu", uwaga! to nie żart na Prima aprilis. (2017-04-01)


Niedziela Palmowa 2017 - zabierz ze sobą palmę i przyjedź do Tarnowa 9 kwietnia. Kolejny XXXII Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się 9.04.2017 r. Serdecznie zapraszamy wszystkich młodych z całej diecezji do włączenia się w świętowanie uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy i rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia we wspólnocie tysięcy młodych zgromadzonych wokół swojego Pasterza, czytaj całość ››(Info. www.mlodziez.diecezja.tarnow.pl 2017-04-01)


Ekstremalna Droga Krzyżowa. EDK-Tarnów rozpocznie się 7 kwietnia 2017 Mszą Świętą o godzinie 20.00 w kościele Księży Misjonarzy w Tarnowie (parafia Świętej Rodziny), której będzie przewodniczył biskup Stanisław Salaterski. Zapisy prowadzone są przez stronę internetową www.edk.org.pl, od 20 marca do 5 kwietnia do godziny 23:59. Duszpasterzem jest ksiądz Paweł Jakób CM, czytaj całość ››(Info. www.diecezja.tarnow.pl 2017-04-01)


IV niedziela Wielkiego Postu - ... błoto na oczy.... Rozważania wielkopostne

(2017-03-26)


Warsztaty medialne dla liderów parafialnych, Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Tarnowskiej. W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie odbyły się warsztaty medialne. Których celem było przedstawienie uczestnikom jak promować swoją parafię w internecie oraz wydarzenia z nią związane. Wykład o dziennikarstwie obywatelskim i promowaniu dobrych wydarzeń poprowadził ks. dr hab. Józef Kloch – prof. UKSW. O depeszach prasowych i pisaniu relacji z wydarzeń swoimi doświadczeniami podzieliła się pani Dorota Kunc – dziennikarka Radia RDN Małopolska. Zasady prawne w mediach przedstawił ks. Zbigniew Wielgosz z Gościa Niedzielnego. Jak wykorzystać media społecznościowe do promowania Kościoła przedstawiła pani Dorota Meriem Abdelmoula z KAI. Natomiast warsztaty fotograficzne poprowadził pan Kamil Bańkowski. Uczestnicy w grupach uczyli się pisać notatki prasowe pod okiem dziennikarzy z Radia RDN Małopolska i Gościa Niedzielnego. Warsztaty zorganizował Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej, w zajęciach brało udział około 130 osób. Każdy z uczestników otrzymał dyplom potwierdzający udział w "Warsztatach Medialnych". (fot. Stanisław Plebanek 2017-03-27)


Pielgrzymka Klubu Dobrze Nastawionych. Sanktuarium MB Tylickiej, Kościół MB Nieustającej Pomocy w Paszynie i Muzeum Sztuki Ludowej w Paszynie, Bazylika Mniejszej w Grybowie. Te miejsca zwiedzali członkowie Klubu w niedzielę 19 marca. (fot. Stanisław Plebanek 2017-03-24)


V Synod w mediach społecznościowych. Relacje z pracy Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej, zdjęcia i krótkie filmiki pojawiać się będą w mediach społecznościowych.

Od 13 III na Facebooku www.facebook.com/SynodTarnow i www.fb.me/SynodTarnow i Twiterze www.twitter.com/SynodTarnow działa profil SynodTarnow. Pod taką nazwą również na Youtubie został utworzony kanał informacyjny www.youtube.com/channel/UCH3nRuusUbXjpmkSkpd9LNA czytaj całość ›› (Info. www.diecezja.tarnow.pl 2017-03-24)


Poukładany bałagan - Rozważania wielkopostne, ks. Rektor Krzysztof Pawlina

(2017-03-19)


Franciszkańskie rozważanie na II niedzielę Wielkiego Postu. prowadzi o. Mariusz Kozioł z Krakowa - Franciszkanin.

(2017-03-12)


"Zerwany Kłos". To dramat historyczny o męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Od piątku 17 lutego można zobaczyć go w kinach w Tarnowie i Nowym Sączu, a od 3 marca w Tuchowie w Kinie Promień czytaj więcej ››. W rolę błogosławionej wcieliła się Aleksandra Hejda, natomiast jej ojca zagrał Dariusz Kowalski. Film "Zerwany kłos" został zaprezentowany publiczności wczesną jesienią 2016 r. na zakończenie jubileuszowych obchodów 100. rocznicy śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Premiera była zarazem wotum wdzięczności za dar spotkania z Ojcem św. Franciszkiem w Polsce podczas ŚDM.
Fabuła. Trwa I wojna światowa. Carskie oddziały panoszą się w okolicach Tarnowa. Szesnastoletnia Karolina Kózkówna ponosi śmierć męczeńską w obronie wiary. Jej ojciec obwinia się za śmierć ukochanej córki. Dzieje bohaterów dopełnia Teresa, która nosi w sercu tajemnicę o gwałcie zadanym przez kozaka Sorokina. Jakie będą losy pohańbionej Teresy? Gdzie kryje się sens męczeństwa bł. Karoliny? Czy ojciec pogodzi się ze stratą umiłowanej córki? Film niesie przesłanie o sensie cierpienia, zwycięstwie miłości nad nienawiścią, a także wieść o tym, że wiara w Jezusa Chrystusa potrafi nieustannie odmieniać życie każdego z nas. (2017-02-23)

zerwanyklos


Opłatek i jasełka Dziewczęcej Służby Maryjnej. Dziewczynki z DSM wraz z rodzicami kolędnikami misyjnymi i ich opiekunami oraz zaproszonymi księżmi spotkały się na opłatku. Na spotkaniu dziewczynki zaprezentowały opowieść wigilijną, przedstawienie bardzo się spodobało i zostało nagrodzone oklaskami na stojąco. Na zakończenie wszyscy połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. (2017-01-18)

Opowieść wigilijna


Wieczór kolęd. W kościele parafialnym w Szynwałdzie odbył się wieczór kolęd w wykonaniu Scholki dziecięcej i Zespołu młodzieżowego z naszej parafii. Mogliśmy wysłuchać pięknych kolęd, jak to było już w poprzednich latach. Młodzież i dzieci musiały długo ćwiczyć, za co im dziękujemy a publiczność wynagrodziła ich oklaskami, była również jedna kolęda na bis. (2017-01-15)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii - Wieczór kolęd - Scholki Dziecięcej i Zespołu Młodzieżowego z Szynwałdu››

Wieczór kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży z Szynwałdu


"Górole" - Kapela Góralska. W Łękawicy odbyło się świąteczne kolędowanie z kapelą góralską Górole. Można było wysłuchać kolęd i nie tylko w stylu góralskim, publiczność włączyła się w kolędowanie i zabawę. Patronat nad koncertem objął wójta Gminy Skrzyszów oraz Klubu Dobrze Nastawionych działający przy radiu RDN Małopolska. (2017-01-12)

 Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Górole - Kapela góralska kolędowanie w Łękawicy styczeń 2017 ››


Szopka Bożonarodzeniowa w kościele parafialnym w Szynwałdzie

(2017-01-04)


Kolędnicy Misyjni chodzący po domach w naszej Parafii (fotoreportaż)

(2017-01-03)


Rozesłanie kolędników Misyjnych. Kolędnicy Misyjni z naszej parafii, których w tym roku było 19 grup, otrzymali błogosławieństwo na mszy św. i zostali rozesłani po domach. W domach kolędnicy przebrani za Maryję Józefa, trzech króli i aniołka przedstawią krótką prezentację. Ofiary zebrane wśród mieszkańców Szynwałdu zostaną przeznaczone na pomoc dla dzieci z Tajlandii, Kazachstanu, Kamerunu, Czadu, Republiki Środkowo Afrykańskiej, Republiki Konga i Rwandy. (2017-01-13)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Rozesłanie kolędników Misyjnych-Szynwałd 2016-12-26 ››

Kolędnicy Misyjni - rozesłanie


Wieczór kolęd. Serdecznie zapraszamy na wieczór kolęd Scholki Dziecięcej i Zespołu Młodzieżowego z Szynwałdu. Jak w poprzednich latach koncert odbędzie się w kościele parafialnym 6 stycznia w święto Trzech Króli o godzinie 17:30. (2017-01-01)

scholkadzieci


Zbiórka na remont Kościoła parafialnego w Szynwałdzie

Drodzy Ofiarodawcy
Dokonując wpłat na cele kultu religijnego na rachunek bankowy naszej Parafii, można te darowizny odliczyć od dochodu w rocznym rozliczeniu podatku PIT. Warunkiem odliczenia darowizny jest posiadanie potwierdzenia wpłaty darowizny na poczcie lub w banku. Kwotę dotacji oraz nazwę i adres obdarowanego tj. parafii należy wpisać w odpowiednim polu na formularzu PIT-0. W ten sposób 18% darowizny zostanie zwrócone przez Urząd Skarbowy. Maksymalna łączna kwota wszystkich darowizn w ciągu roku, które można odliczyć, nie może przekroczyć 6% dochodu podatnika. (podstawa prawna: art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym, od osób fizycznych).

Potwierdzenie należy przechowywać przez 5 lat na wypadek kontroli z Urzędu Skarbowego. Wpłat można również dokonywać poprzez przelewy elektroniczne na rachunek bankowy podany poniżej.

Sposób wypełniania przekazu pocztowego i internetowego przelewu bankowego

Nazwa odbiorcy:

Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP. Szkaplerznej w Szynwałdzie 33-158 Szynwałd, Szynwałd 1

Numer rachunku odbiorcy:

67 1020 4955 0000 7802 0204 6845

Za wszystkie wpłaty serdecznie dziękujemy
Bóg zapłać!

przekaz

(2015-12-07)


Kanały Informacyjne RSS. Teraz możesz subskrybować Kanały Informacyjne z Galerii na które otrzymasz aktualną wiadomość o zamieszczonych tam nowych zdjęciach w galeriach:

"Parafia Szynwałd w obiektywie" - Galeria fotografii ››   

"Szynwałd w obiektywie" - Galeria fotografii ››    

- Bądź na bieżąco z wydarzeniami z Szynwałdu przedstawionymi na fotografiach. Wystarczy tylko kliknąć na ikonkę  . (kanały Informacyjne RSS można subskrybować za pomocą przeglądarki lub wygodnego czytnika RSSOwl)..

   
© "MIĘDZY NIEBEM A SZYNWAŁDEM" - Nieoficjalny serwis o Parafii N.M.P. Szkaplerznej w Szynwałdzie. Wszelkie prawa zastrzeżone 2010 - 2018